Sport jako szkoła życia w grupie

Kto ma przygotować do życia w społeczeństwie?

Większość z nas przez całe życie funkcjonuje w mniejszych lub większych grupach. Rodzimy się, żyjemy w rodzinach, potem chodzimy do szkoły, jeździmy na wakacje z rówieśnikami, w końcu uniezależniamy się i zmieniamy otoczenie.
Jako dorośli, poza własną rodziną, jesteśmy członkami społeczności lokalnej, grupy pracowników itd. Jesteśmy istotami społecznymi. Nierzadko sami mamy problem z odnalezieniem się w grupie, czasem widzimy, że inni mają tę trudność. Uczymy się przez całe życie. Niestety program szkolny nie przewiduje edukacji mającej na celu przygotowanie młodego człowieka do życia społecznego. Jest grupa nauczycieli, rozumiejących problem, którzy starają się kierować dziećmi, tłumaczyć, dawać przykład. Wielu jednak popełnia proste błędy i ich praca wychowawcza idzie na marne. Z kolei rodzice nie mają przygotowania i cierpliwości, a najczęściej brak im czasu.

Dlaczego to takie ważne?

             Tylko mała część ludzi trafia do grup, w których wszelkie zachowania są ściśle opisane regulaminem, jak w wojsku, czy połączeniem regulaminu i twardo przestrzeganych reguł niepisanych, jak w więzieniu. W obu przypadkach „nie ma zmiłuj”. Trzeba się dostosować, bo cena bycia na marginesie jest zbyt wysoka. Większość populacji do pewnych zasad musi się dostosować (normy prawne), podejście do reguł współżycia społecznego jest już kwestią wyboru. Te ostatnie można określić dobrym obyczajem, czy szacunkiem dla innych. Ich nieprzestrzeganie nie skutkuje karą. Niemniej osoba, która się do nich stosuje jest lepiej postrzegana, lubiana i, co tu kryć, może liczyć na większą pomoc otoczenia. Patrząc szerzej, można śmiało stwierdzić, że im więcej osób zachowujących się przyzwoicie, tym lepiej funkcjonuje grupa – wśród takich sąsiadów jest milej żyć, w firmie pracownicy są efektywniejsi, w szkole uczniowie bardziej kreatywni i pracowici. Bycie w porządku nie oznacza braku asertywności, dobrze pojętej pewności siebie, czy pilnowania swoich spraw. To zrozumiałe i w zdrowiej grupie akceptowane, a wręcz godne szacunku.

Sport może kształtować postawy

  Sport kojarzy się ze zdrowiem fizycznym lub z wynikiem – rekordem, zwycięstwem, medalem. To wszystko jest ważne. Jest jednak jeszcze jeden element, który czyni sport ważnym dla rozwoju dzieci. Jest nim wychowanie. Młody człowiek nie jest kształtowany, aby żyć w absolutnym odosobnieniu. Chce, czy nie chce, będzie przez jakąś część życia członkiem grupy. Temat wychowania przez sport jest tak szeroki, że trudno go opisać w kilku zdaniach. Pozwolę sobie na wyliczenie kilku wartych przemyślenia aspektów, w których kształtowaniu sport pomaga:
– odpowiedzialność za siebie i innych,
– pewność siebie,
– szacunek dla innych,
– czerpanie radości z zabawy, pracy i towarzystwa innych,
– punktualność,
– świadomość swojej roli w zespole (rezerwowi też są ważni!),
– docenienie pracy swojej i innych,
– współpraca,
– szacunek dla pracy,
– wytrwałość,
– umiejętność przegrywania.

Należy zwrócić uwagę, że niektóre z powyższych elementów są mocniej wypracowywane w grach zespołowych. Jednak nawet w sportach indywidualnych bywają sytuacje, w których element współdziałania na arenie sportowej się pojawia. Dobrym przykładem niech będzie postawa Agnieszki Radwańskiej i Jerzego Janowicza w turnieju o Puchar Hopmana. Sukces zrodził się nie tylko dzięki indywidualnym umiejętnościom i czysto technicznej współpracy podczas gry mieszanej. Fundamentem była współpraca, wzajemne wsparcie w trudnych momentach, tworzenie dobrej atmosfery i, co bardzo ważne, szacunek dla siebie na wzajem oraz dla przeciwnika. Stara boiskowa prawda mówi, że jak na przeciwko siebie staną dwie równorzędne drużyny, to przegra ta, w której pojawią się kłótnie i wzajemne pretensje, słowem źle będzie funkcjonować zespół, grupa.

Trzeba sobie życzyć aby dzieci trafiały pod skrzydła nauczycieli WF i trenerów, którzy rozumieją, że najważniejsze jest wychowanie, kształtowanie pozytywnych postaw i stymulacja rozwoju fizycznego. Na końcu dopiero ma być wynik i ewentualne wykreowanie mistrza sportu. Takich wychowawców jest wielu! Rolą rodziców jest uważne obserwowanie tych najważniejszych aspektów i zapewnienie, aby dzieci były pod opieką ludzi, którzy swoją pracę traktują jako szlachetną misję, a nie tylko sposób zarabiania na życie.

 

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zapraszamy na nasze zajęcia!
ZAPISY NA NOWY ROK SZKOLNY, STARTUJĄ OD 1 czerwca 2017
TYLKO WCZESNY ZAPIS DZIECKA GWARANTUJE PEWNE MIEJSCE NA NOWY ROK

U nas każdy trening jest w przyjaznej atmosferze i z uśmiechem.

Zapisy na nowy rok szkolny już od 1 czerwca, elektronicznie > www.poloniakrakow.pl/zapisy

 

Zobacz nasze FILMY VIDEO:
tak wygląda trening Akademii Malucha (video)
tak wygląda trening Akademii Przedszkolaka (video)
tak wygląda trening Szkółki Piłki Nożnej (video)

jak zapisać dziecko na zajęcia Polonii Kraków (video)
jak ubrać dziecko na zajęcie w Polonii (video)

WIĘCEJ FILMIKÓW TU > (nasz kanał na youtube)

 

 

2017-05-17T10:54:32+00:00 Maj 12th, 2017|