Konflikt panewkowo-udowy to jednostka chorobowa opisująca nadbudowę panewki kości biodrowej(PINCER) lub nadbudowę głowy kości udowej(CAM). W obu tych przypadkach efektem jest ograniczenie ruchomości stawu biodrowego i tym samym mniejsze możliwości koordynacyjne podczas aktywności sportowej.

W terapii manualnej istnieje niepisana zasada – jeśli któryś ze stawów ma ograniczoną ruchomość to organizm nadrabia te braki nadmiernie angażując stawy sąsiadujące. W przypadku stawu biodrowego jest to kolano lub odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Idąc dalej…, jeśli dochodzi do nadmiernego „używania” kolana lub lędźwi mogą one znacznie prędzej niż nam się wydaje dać o sobie znać.

Aby uniknąć tych sytuacji zaleca się badanie ruchomości przez wykwalifikowanych terapeutów manualnych, którzy mogą ocenić faktyczną ruchomość stawów biodrowych. Jeśli młody sportowiec posiada takie ograniczenia potrzebna jest analiza jego obciążeń, które mogą prowadzić do pogłębienia się wady oraz wyeliminowanie określonych aktywności szczególnie do czasu, gdy dziecko jeszcze rośnie.

Przyczyną konfliktu panewkowo-udowego jest nadmierne obciążenie w młodości, kiedy to kości i chrząstki adaptują się do obciążeń, jakimi je poddajemy. W grupie ryzyka są również osoby z koślawością kolan oraz które w dzieciństwie miały problemy z biodrami – np. dysplazje. Badania podają, że w grupie 12-latków uprawiających sporty angażujące pełne zgięcie bioder oraz rotacje, konflikt występuje ponad 4x częściej niż w grupie osób trenujących mniej obciążające biodra sporty. Podobnie jest u piłkarzy, którzy przed 12 rokiem życia trenowali mniej niż 3x w tygodniu. U tej grupy osób 2x rzadziej można zauważyć deformacje w stawach biodrowych.

Aby upewnić się, czy młody sportowiec ma prawidłową ruchomość bioder i innych stawów polecamy udać się do fizjoterapeuty na szczegółowe badanie.

Symetria Rehabilitacja

Kraków, ul. Prądnicka 10, pok 102.

Bochnia, ul. Leonarda 9

509 371 800