„Sorry, takie mamy czasy” – tej wymówki nie kupuję

W Internecie krąży historia o chłopcu, który uparcie pytał swojego tatę o to, ile ten zarabia za godzinę swojej pracy. Gdy w końcu zajęty ojciec podał kwotę, dziecko przyniosło garść monet oraz pogniecionych banknotów i poprosiło zdziwionego mężczyznę o jedną godzinę jego czasu wyłącznie dla siebie. Ta wzruszająca historyjka skłania do refleksji…

Świat pędzi, my staramy się nadążyć, musimy zarabiać. To są nasze usprawiedliwienia. Takie wymówki są trudne do zaakceptowania. Trzeba nauczyć się tak gospodarować czasem, aby regularnie znajdować czas dla dzieci. Często biznesmeni, menedżerowie doskonale panujący nad swoim rozkładem dnia nie potrafią zorganizować swojego czasu prywatnego. Niektóre osoby nie pracujące zawodowo tak uciekają w inne aktywności, że brak im chwili dla dziecka. Wystarczy chcieć i zwyczajnie to zrobić! Ważne aby spędzając czas z dzieckiem okazać mu uwagę, autentyczne zainteresowanie.

Dlaczego to takie ważne

            Zgodnie z piramidą potrzeba Maslowa człowiek, który ma zapewnione zaspokojenie potrzeb fizjologicznych i bezpieczeństwa potrzebuje czegoś więcej – przynależności i miłości, a w dalszej kolejności uznania i szacunku. Dopiero na końcu pojawia się zdobywanie wiedzy i samorealizacja.

Nie ma lepszego sposobu na okazanie komuś miłości i poczucia przynależności do rodziny, jak spędzanie z tym kimś czasu. Miłość i przynależność zaliczane są do potrzeb pierwszego rzędu. Dziecko ze swej natury potrzebuje niewiele, aby jego potrzeby fizjologiczne i bezpieczeństwa zostały zaspokojone. Nie potrzebuje także nadzwyczajnych dowodów naszych uczuć. To wychowanie i wszechobecny kult konsumpcji i posiadania wypaczył sens okazywania miłości. To nie podarowane rzeczy, ale wspólnie spędzony czas, doświadczenia i wspomnienia są rzeczywistą wartością w tej mierze. Może warto cofnąć się do wspomnień z dzieciństwa i przypomnieć sobie czy to klocki były najważniejsze, czy wycieczka rowerowa z tatą, gdy nagle zaczął padać grad..?

Czas poświęcony dziecku pozwala je lepiej poznawać. Z kolei mały człowiek uczy się, że może przyjść do mamy lub taty i porozmawiać o swoich problemach. Aby tak było, to jakość spędzonego czasu musi być na najwyższym poziomie. To ma być wspólnie robinie czegoś, opowiadanie, słuchanie, rozmowa, a nie bycie myślami obok lub odbieranie telefonów.

Wspominam nie tylko o czasie, ale także uwadze. Okazując ją zaspokajamy u naszego dziecka częściowo potrzebę uznania i szacunku. Rozmawiając w sposób, w jaki komunikujemy się z dorosłymi (oczywiście biorąc pod uwagę wiek dziecka) osiągniemy najlepsze rezultaty. Zatem słuchajmy, pytajmy, mówmy jasno, patrzmy w oczy, stosujmy mowę ciała, koncentrujmy się na potrzebach rozmówcy. Gdy dziecko coś chce nam pokazać, to przyglądajmy się z uwagą, dajmy mu poczucie, że nie ma w tej chwili nic ważniejszego od oglądanej sztuczki, rysunku lub głupiej miny.

 Zatem do dzieła

Dopiero zaspokoiwszy inne potrzeby wymagajmy od naszych milusińskich żeby się uczyły. Dla nich, w naturalny sposób, inne rzeczy są ważniejsze. Jak będą mieć podstawy, to z chęcią będą wspinać się na szczyt piramidy.

Pomysłów na spędzanie czasu z korzyścią dla rodzica i dziecka może być wiele. W czasach ciągłego siedzenia przy komputerze szczególnie polecam 30 minut wspólnego spaceru przed snem. Raz pogadacie o niczym, innym razem pomilczycie, jeszcze kiedy indziej dowiecie się czegoś o sobie, o tym, że dorośli też marzą, a dzieci wiele rozumieją. A może porozmawiacie o problemie zanim przerośnie on możliwości dziecka… Warto.

 

A MOŻE WYJŚCIE NA WSPÓLNY TRENING :)
Zapraszamy do naszej Akademii Malucha dla rodziców i dzieci w wieku 2-3 lat :)

A MOŻE AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA?
Zapraszamy na zajęcia dzieci w wieku 4-6 lat :)


ZAPISY NA NOWY ROK SZKOLNY, STARTUJĄ OD 1 czerwca 2017
TYLKO WCZESNY ZAPIS DZIECKA GWARANTUJE PEWNE MIEJSCE NA NOWY ROK

U nas każdy trening jest w przyjaznej atmosferze i z uśmiechem.

Zapisy na nowy rok szkolny już od 1 czerwca, elektronicznie > www.poloniakrakow.pl/zapisy

Zobacz nasze FILMY VIDEO:
tak wygląda trening Akademii Malucha (video)
tak wygląda trening Akademii Przedszkolaka (video)

WIĘCEJ FILMIKÓW TU > (nasz kanał na youtube)