Dlaczego sport jest ważny dla dzieci?

Dlaczego sport jest ważny dla dzieci? „Sport to zdrowie” – to powiedzenie dotyczy nie tylko dorosłych, ale także i dzieci. Coraz więcej dzieciaków spędza jednak wolny czas przed ekranem komputera (komórki lub tabletu), zamiast na podwórku czy boisku. Nikt nie ma wątpliwości, że taki tryb życia jest szkodliwy i nie rzutuje pozytywnie na przyszłość. Dlaczego więc dzieci powinny być aktywne fizycznie?

 

Sport utrzymuje prawidłową wagę ciała

Nie bez powodu umieszczamy ten punkt na pierwszej pozycji. Według badań, nawet 1/3 polskich dzieci ma nadwagę – jest to 3 razy więcej niż około 20 lat temu. Skąd bierze się otyłość? Najprościej mówiąc, dzieje się tak wtedy, gdy dostarczamy organizmowi większą ilość energii niż zużywamy w ciągu dnia (czyli jemy więcej niż potrzebujemy). Aby pozbyć się nadmiaru, konieczny będzie więc ruch. Dietetycy zalecają nawet, by dzieci spalały w ciągu dnia większą ilość energii, niż przyjmują.

 

Sport wzmacnia organizm

Warto podkreślić także inne zdrowotne aspekty aktywności fizycznej. Sport wzmacnia w szczególności mięśnie, które nie tylko zapewniają formę, ale także utrzymują ciało w odpowiedniej pozycji oraz zapobiegają przeciążeniom i urazom. Sport uprawiany na świeżym powietrzu zapewnia także odpowiednią pracę układu odpornościowego. W ten sposób dziecko od wczesnych lat życia może przyzwyczajać się do rozmaitych warunków atmosferycznych, w efekcie tworząc barierę ochronną przed chorobami, bakteriami i wirusami.

Co więcej, ruch sprawia, że organizm uczy się szybkiej regeneracji. Osoba, która regularnie uprawia sport wyleczy kontuzję szybciej niż ktoś, kto na co dzień prowadzi siedzący tryb życia i nie jest aktywny fizycznie.

 

Sport uczy współpracy

Bez względu na to, czy dziecko rozpoczyna przygodę ze sportami zespołowymi czy indywidualnymi, musi nauczyć się współdziałania i funkcjonowania w grupie. Mamy tu na myśli pozostałe dzieci na zajęciach, trenerów czy rywali. Dzięki treningom sportowym, maluch nabierze również szacunku do innych zawodników. Czasem konieczne będzie także rozwiązanie konfliktów i napięć w grupie, dzięki czemu dziecko zyskuje cenną wiedzę na całe życie.

 

Sport poprawia samoocenę

Każdy z nas chce być w czymś dobry. Tak samo wygląda to w przypadku dzieci – chcą dopasować się do grupy, móc zaimponować czymś kolegom. Dzięki sportowi, maluchy mogą się spełniać i od pierwszych lat życia uczyć się, że można robić coś, co się kocha. A to z kolei bardzo pozytywnie wpływa na samoocenę – bo jestem w czymś dobry, udaje mi się w czymś odnosić sukcesy. Aktywność fizyczna jest także doskonałą lekcją różnorodności wśród ludzi – jedna osoba może być świetna w jednej dyscyplinie, a druga w innej i nie ma w tym absolutnie nic złego.

 

Sport pozwala na pozbycie się nadmiaru energii

Wielu rodziców decyduje się na wysłanie swoich dzieci na zajęcia sportowe ze względu na ogromną ilość energii, która dosłownie rozpiera ich pociechy. Sport to sposób na jej spożytkowanie w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach. Dziecko podczas zajęć uwalnia całą nagromadzoną energię, dzięki czemu w domu jest spokojniejsze i mniej sfrustrowane. Jeśli Twoja pociecha jest wulkanem energii, zalecamy rozważenie zapisania jej na zajęcia sportowe, które odbywają się regularnie (np. 2 razy w tygodniu).

 

Sport kształtuje charakter

Każda z form sportu ma określone zasady i wymogi. W ten sposób dziecko uczy się dyscypliny – słuchania trenera i przestrzegania odgórnych reguł, które dotyczą wszystkich zawodników. Co więcej, sport pozwala na kształtowanie takich cech jak wytrwałość i upór. Maluch wie, że niektórych rzeczy nie da się osiągnąć od razu, ale dzięki ciężkiej i długotrwałej pracy można stawać się coraz lepszym i dążyć do realizacji swoich marzeń.

 

 

Sport sprawia radość

Czy wiesz, że organizm człowieka wytwarza endorfiny podczas ruchu? To dlatego niektórzy „uzależniają” się od aktywności fizycznej – uprawiając sport są szczęśliwi i chcą czuć się tak jak najczęściej. Pamiętajmy jednak, by wybrać dla dziecka taką formę ruchu, w której będzie czuło się dobrze. Jeśli zmusimy dziecko do chodzenia na zajęcia, których nie lubi, nie będzie zadowolone, a nieszczęśliwe i zestresowane.

 

Sport kształtuje zdrowe nawyki

Sport to coś, co zostaje z człowiekiem na zawsze. Zapewne każdy z nas zna co najmniej jedną osobę, która jest aktywna fizycznie od dzieciństwa. Jeśli rozpoczniemy swoją przygodę ze sportem we wczesnym wieku, jest bardzo prawdopodobne, że pozostaniemy „w ruchu” do końca życia. Dla dziecka sport stanie się nawykiem, czymś, co będzie naturalną częścią jego życia, być może kontynuowaną przygodą w dorosłym życiu.

Jak widzicie, korzyści płynące z uprawiania sportu przez dzieci są ogromne. Odpowiednie nawyki wprowadzone we wczesnym wieku wpłyną na życie naszych pociech w przyszłości.

 

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zapraszamy na nasze zajęcia!

Jako pierwsi wystartowaliśmy (w roku 2007) z zajęciami dla PRZEDSZKOLAKÓW!
Zajęcia te łączą w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe z nauką podstaw piłki nożnej.

Wszystko w przyjaznej atmosferze i z uśmiechem.

Zapisy na nowy rok szkolny już od 1 czerwca, elektronicznie > www.poloniakrakow.pl/zapisy

 

Zobacz nasze FILMY VIDEO:
tak wygląda trening Akademii Malucha (video)
tak wygląda trening Akademii Przedszkolaka (video)
tak wygląda trening Szkółki Piłki Nożnej (video)

jak zapisać dziecko na zajęcia Polonii Kraków (video)
jak ubrać dziecko na zajęcie w Polonii (video)

WIĘCEJ FILMIKÓW TU > (nasz kanał na youtube)

2017-04-13T10:00:37+00:00 Maj 19th, 2017|