Wszyscy wiemy, że sport pozytywnie wpływa na nasze ciało, ale czasem trudno nam wskazać konkretne zalety. Z tego powodu postanowiliśmy zebrać tą wiedzę i w pigułce przedstawić Wam, jak sport wpływa na rozwój psychofizyczny dzieci.

Wpływ aktywności fizycznej na dzieci

Sport ma wpływ przede wszystkim na kondycję dziecka. Nie tylko poprawia formę fizyczną, ale także wspiera rozwój układu ruchowego i wpływa pozytywnie na kościec, zmniejszając ryzyko złamań czy wad postawy. Organizm dziecka dzięki regularnemu ruchowi staje się także odporniejszy na zmęczenie i choroby, zwiększa się pojemność płuc, a także poprawia się szybkość reakcji na bodźce. Co więcej, aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na sen i proces wydzielania hormonów.

Jak się jednak okazuje, zalety aktywności fizycznej u najmłodszych są o wiele większe. Dzieci, które regularnie uprawiają sport, są optymistyczne i pozytywnie nastawione do świata – wiąże się to z endorfinami, które są uwalniane podczas ruchu. Dzieciaki mają także większe poczucie własnej wartości i zyskują umiejętność budowania relacji z innymi ludźmi. Zauważalna jest także poprawa stanu psychicznego – sport wspomaga leczenie stanów lękowych i depresji.

Co ciekawe, za tymi zaletami idą także lepsze wyniki w szkole. Regularna aktywność fizyczna poprawia koncentrację i pamięć długotrwałą, a także zwiększa podzielność uwagi. Dzieciaki stają się także bardziej odpowiedzialne i tolerancyjne, potrafią same motywować się do działania i dobrze znoszą stresujące sytuacje. Mali sportowcy łatwiej i szybciej podejmują decyzje, wiedzą także, jak panować nad swoimi emocjami – „wyżywają się” podczas zajęć, a nie na młodszym rodzeństwie czy kolegach z klasy.

Można powiedzieć, że aktywność fizyczna od wczesnych lat kształtuje człowieka na całe życie. Dzięki sportowi dzieciaki uczą się, że wszyscy ponosimy porażki, ale trzeba nadal wytrwale dążyć do swojego celu. Maluchy nabywają także umiejętność radzenia sobie z przegranymi i przyjmowania krytyki od innych osób. Pociechy uczą się również jak pracować w grupie. To cechy, które będą przydatne w życiu bez względu na to czy, dziecko zwiąże się profesjonalnie ze sportem, czy wybierze inną ścieżkę kariery.

Warto podkreślić także, że według badań osoby, które były aktywne fizycznie od dzieciństwa, rzadziej sięgają po papierosy, alkohol czy narkotyki.

 

Jak zachęcić dziecko do sportu?

Wielu rodziców staje jednak przed dość powszechnym problemem wyciągnięcia dziecka z domu. Dzieciaki obecnie spędzają większość czasu przed ekranami komputerów i tabletów, uważając to za jedyną atrakcyjną rozrywkę. Jak więc poradzić sobie z małym uparciuszkiem?

  1. Przyzwyczajaj do ruchu od samego początku – jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 3 lata, postaraj się od początku przyzwyczajać je do ruchu, np. chodźcie na długie spacery, spędzajcie dużo czasu na dworze.
  2. Zacznij trenować z dzieckiem – wybierajcie się wspólnie na rowerowe wycieczki czy grajcie razem w piłkę nożną na ogródku.
  3. Zabierz malucha na wydarzenia sportowe – może być to trening lub mecz. Chodzi o to, by dziecko poznało różne dyscypliny i wybrało tą, która najbardziej je interesuje.
  4. Rozmawiaj – tłumacz dziecku, jakie korzyści wynikają z regularnego uprawiania sportu.

Ruszmy się!

Wiesz już, dlaczego ruch wśród dzieci jest tak ważny. Teraz pozostało już tylko działać – weź swoje dziecko na spacer, wycieczkę, pograj w parku w dowolną grę lub zapisz się na ciekawe zajęcia sportowe. Zapewnij mu to, co dla niego ważne.

 

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zobacz jak wyglądają nasze zajęcia!

Akademia Malucha (2-3 lata)

Akademia Przedszkolaka (4-6 lat)

Szkółka Piłki Nożnej (7-10 lat)

 

Zapisy na nasze zajęcia: www.poloniakrakow.pl/zapisy