Chociaż w Polsce obecny jest już od wielu lat, to na popularności zyskał dopiero od niedawna. Elektroniczny sport jeszcze kilka lat temu był uważany za małą, nie wartą uwagi dyscyplinę, uprawianą przez grupkę wirtualnych fanatyków. Współcześnie jednak w Polsce obecne są drużyny e-sportowe, kluby graczy, organizowane są turnieje międzynarodowe obserwowane przez miliony ludzi na całym świecie. Czym jest ten e-sport i skąd wzięła się jego popularność?

Czym jest e-sport?

Sport elektroniczny tak samo jak sport w wydaniu klasycznym opiera się na rywalizacji. Bycie najlepszym w danej dziedzinie, pokonywanie innych współzawodników, radość z przełamywania własnych barier – wszystko to przyświeca idei sportu od tysięcy lat. W zwyczajnym sporcie, ćwiczy się swoje ciało i pewne umiejętności (np. kopanie piłki czy odbijanie piłki). Jednak jeśli pójdziemy trochę dalej, to i szachy są uznane za sportową dyscyplinę. Tam jednak nasza kondycja fizyczna nie ma właściwie większego znaczenia. Dużo ważniejsza jest umiejętność szybkiego i logicznego myślenia, umiejętności taktyczne, opracowanie swojej strategii, przewidywanie ruchów przeciwnika i perfekcyjna znajomość zasad. Od szachów już naprawdę nie daleko do e-sportu. Wystarczy zamienić szachownicę na komputer, a figury na postaci w grze i cała idea e-sportu wydaje się już niezwykle prosta.

Jak wyglądają rozgrywki?

W sporcie elektronicznym także jest kilka dyscyplin – każdą z nich jest po prostu inna gra. Są wśród nich tytuły, gdzie naprzeciw siebie stają pojedynczy gracze, jednak dużo większą popularność zdobywają gry drużynowe, gdzie ściera się ze sobą po 4 lub 5 graczy z jednej drużyny. Lista gier, które liczą się w świecie e-sportu nie jest zbyt rozległa, większość tytułów utrzymuje się na niej od wielu lat. Z tego powodu gracz, który zaczyna swoją przygodę, nie musi się bać, że straci ona na popularności – może spokojnie ćwiczyć się w niej całymi latami.

Mecze wymagają umiejętności współpracy między poszczególnymi członkami zespołu, obrania wspólnej strategii, myślenia taktycznego, perfekcyjnej znajomości danej gry, a często także refleksu i bardzo szybkiego działania. Wszystko to sprawia, że zostanie e-graczem, który traktuje e-sport jako zawód (a nie hobby) jest niezwykle trudne. Sporty elektroniczne to zajęcie, w którym liczą się tylko najlepsi, a na graniu zarabiają nieliczni. Na ogół istnieją więc profesjonalni zawodnicy, którzy zarabiają dobre pieniądze, pozwalające na utrzymanie się tylko z tego zajęcia. Pozostali gracze to – jak w tradycyjnym sporcie – gracze nieprofesjonalni, którzy robią to dla rozrywki lub próbują się wybić do zawodowej ligi.

Czy nasze dziecko może uniknąć e-sportu?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie w jaki sposób odciągnąć dziecko od komputera. Uważają, że gry komputerowe to strata czasu. Warto jednak pamiętać o ważnej sprawie – e-sport jest niezwykle mocno rozwijającą się dziedziną rozrywki, w bardzo szybki sposób zdobywa miliony fanów na całym świecie. Można porównać to z sytuacją naszego dzieciństwa, gdzie w telewizji pojawiły się bajki dla dzieci. Każdy czekał na godzinę 19:00 i oglądał ją z zaciekawieniem, nie patrząc na inne zajęcia. Skala jest inna, lecz angażuje wszystkich w podobny sposób.

Czy nasze dziecko powinno unikać e-sportu? To zależy od niego. Jeżeli taka rozrywka będzie go interesować, nie powinniśmy go od tego odciągać. Warto nawet przyłączyć się do zabawy – to może być świetna okazja na głębszą więź, poznanie zainteresowań naszego dziecka i wejście w jego świat. Dużo ważniejsza jest inna kwestia – dziecko nie może spędzać całego dnia przed ekranem komputera. My rodzice musimy organizować czas dziecka tak, aby miało czas na naukę, na zabawę i na ruch, który jest niezbędny w prawidłowym rozwoju.

Podsumowanie

E-sport jest niezwykle szybko rozwijającą się formą rywalizacji i rozrywki. Prawdopodobnie młodsze pokolenia z większą chęcią będą oglądały zmagania graczy w „League of Legends” (jedna z najpopularniejszych gier on-line) niż piłkę nożną. Warto im na to pozwolić, a jednocześnie stymulować do aktywnego i zdrowego trybu życia.

 

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zobacz jak wyglądają nasze zajęcia!

Akademia Malucha (2-3 lata)

Akademia Przedszkolaka (4-6 lat)

Szkółka Piłki Nożnej (7-10 lat)

 

Zapisy na nasze zajęcia: www.poloniakrakow.pl/zapisy