Sport pomaga w wychowaniu, uczy porządku i systematyczności

Nie da się przecenić roli systematycznych zajęć w wychowaniu dziecka. Szczególnie pomocny jest w tej mierze sport. Konieczność brania udziału w treningach, wyjazdy na zawody i obozy sportowe wymaga zaangażowania i systematyki. Aktywność pozaszkolna młodego człowieka nie może negatywnie wpływać na wyniki w nauce i jego ogólny rozwój intelektualny, psycho-emocjonalny i kulturowy. W związku z tym dziecko przy pomocy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i trenerów powinno być uczone przykładania się do zajęć i systematycznej pracy. Świadomość konsekwencji piętrzenia się zaległości jest szczególnie ważna. Nawet dorosły stając przez zadaniem wyglądającym na niewykonalne może podupaść na duchu i się poddać. A co dopiero dziecko.

Pewnym ułatwieniem w nauce porządku i systematyczności jest fakt, że dziecko będąc pasjonatem sportu jest w stanie poświęcić wiele, aby pójść na trening lub wziąć udział w zawodach. Jeśli dla naszej pociechy sport nie jest pasją, to trzeba się zastanowić czy zmuszanie go jest dobrym pomysłem i ewentualnie poszukać innej aktywności, która okaże się wsparciem dla wysiłków wychowawczych i przyjemnością dla dziecka. Wielu trenerów jest nastawionych tylko na wyniki osiągane przez swoich podopiecznych. Przyklasnąć jednak należy tym, którzy dla rozwoju swojego zawodnika jako człowieka są skłonni poświęcić doraźne cele. Mam na myśli warunek w postaci zadowalających wyników w szkole, opinii rodziców i oceny zachowania. Jeśli młody delikwent nie daje sobie rady w szkole, to należy mu oczywiście pomóc. Jak brak postępów wynika z czegoś innego niż nikły talent i przy okazji pojawiają się problemy z zachowaniem, to “szlaban” na treningi lub zawody może okazać się dobrym rozwiązaniem. Jak ze wszystkim w wychowaniu dziecka i w tym wypadku potrzebna jest wiedza pedagogiczna, delikatność i empatia. Młodego człowieka łatwo zranić i skrzywdzić. Silna ręka mysi być jednocześnie dłonią dającą oparcie i wskazującą słuszne drogi w życiu.

Młody sportowiec nie będzie robił postępów jeśli nie zastosuje się do jasnych reguł, które przełożą się w przyszłości na jego życie bez względu na to, czy zostanie zawodowcem, czy też poświęci się innemu zawodowi. Te podstawowe zasady są proste:

– pilnuj porządku, bo jak coś zgubisz lub czegoś nie zabierzesz na trening lub zawody, to poniesiesz tego konsekwencje,

– ucz się i zachowuj dobrze, to unikniesz kłopotów i spokojnie będziesz realizować swoje pasje,

– szanuj starszych, bo ich doświadczenie może okazać się dla Ciebie pomocą w szybszym osiąganiu celów i unikaniu problemów,

– nie spóźniaj się i przygotowuj się do zajęć,

– wszelkie zaległości odrabiaj tak szybko, jak to możliwe (nie odkładaj na później),

– funkcjonujesz w grupie, więc się podporządkuj.

Mądrych i praktycznych rad lub zasad może być więcej, ja wymieniam te podstawowe i zachęcam do ich wdrażania oraz proponowania młodym ludziom innych dróg i rozwiązań.

Pisząc o porządku przypomniałem sobie przykład polskiego piłkarza, który wyjechał za granicę. Przez pewien czas przebijał się do pierwszego składu. Podczas jednego z meczów trener postanowił dać mu szansę. Nic jednak nie wyszło z wejścia na boisko, bo gdzieś zgubił koszulkę meczową… Nazwisko gracza przemilczę z litości, sympatii dla jego osoby oraz szacunku dla umiejętności i osiągnięć. Cóż, każdemu może się przydarzyć…

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zapraszamy na nasze zajęcia!
ZAPISY NA NOWY ROK SZKOLNY, STARTUJĄ OD 1 czerwca 2017
TYLKO WCZESNY ZAPIS DZIECKA GWARANTUJE PEWNE MIEJSCE NA NOWY ROK

U nas każdy trening jest w przyjaznej atmosferze i z uśmiechem.

Zapisy na nowy rok szkolny już od 1 czerwca, elektronicznie > www.poloniakrakow.pl/zapisy

Zobacz nasze FILMY VIDEO:
tak wygląda trening Akademii Malucha (video)
tak wygląda trening Akademii Przedszkolaka (video)
tak wygląda trening Szkółki Piłki Nożnej (video)

jak zapisać dziecko na zajęcia Polonii Kraków (video)
jak ubrać dziecko na zajęcie w Polonii (video)

WIĘCEJ FILMIKÓW TU > (nasz kanał na youtube)

2017-04-13T10:09:43+00:00 Maj 21st, 2017|