Jak sport wpływa na kształtowanie charakteru?

Jak sport wpływa na kształtowanie charakteru? Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę, kondycję i ogólny stan zdrowia. Czy wiesz jednak, że sport oddziałuje także na nasz charakter? Oto, jak ruch wpływa na kształtowanie osobowości i dlaczego warto przyzwyczajać do aktywności fizycznej dzieci już od pierwszych lat życia.

 

Sport a charakter

 

Sport to coś, co może nas nauczyć wielu cennych rzeczy. Po pierwsze, nabywamy pokory. Aktywność fizyczna pokazuje nam, że nie wszystko da się osiągnąć jak za dotknięciem magicznej różdżki – potrzeba wielu godzin, treningów i litrów potu, by dojść do wyznaczonego celu. Czasem zdarza się też tak, że dzieje się coś, co tymczasowo spowalnia lub zatrzymuje aktywność – mamy kontuzję, która uniemożliwia treningi lub natłok obowiązków zawodowych i domowych, które całkowicie pozbawiają nas czasu wolnego.

 

Naturalnie związana z pokorą jest kolejna cecha, którą nabywamy poprzez sport, czyli cierpliwość. Szczególnie dotyczy to osób, które nie ćwiczą dla samego ruchu, ale chcą osiągnąć wyznaczony cel – schudnąć 10 kg czy bezproblemowo przebiec 10 km. Sport uczy nas tego, że czasem trzeba pracować na sukces miesiącami i skrócenie tego czasu jest zwyczajnie niemożliwe.

 

Sport pokazuje nam także, iż możemy osiągnąć zacznie więcej, niż nam się wydaje. Jeśli kiedyś ćwiczyliście pod okiem zawodowego trenera lub sami narzuciliście sobie duży rygor, zapewne doświadczyliście takiego momentu, w którym myśleliście, że już więcej nie dacie rady, że Wasze ciało więcej nie zniesie i musicie zrezygnować… Ale Wasze ciało dało radę – przekroczyło granicę, którą stworzył mózg. Taka świadomość, że możemy „przenosić góry” daje niesamowitego pozytywnego kopa.

 

Ruch jest także swoistym generatorem pewności siebie. Po pierwsze, pod wpływem treningów zaczynamy być w danej dyscyplinie coraz lepsi – a to wpływa pozytywnie na naszą samoocenę. Po drugie, nabywamy przekonania, że jesteśmy kowalami własnego losu i to wyłącznie od nas zależy, jak potoczy się nasze życie.

 

Aktywność fizyczna pozwala nam uczyć się swojego ciała. Zaczynamy poznawać swój organizm, odczytywać sygnały, które nam wysyła. Z czasem bez problemu możemy powiedzieć, jakie ćwiczenia są dla nas najtrudniejsze, kiedy jesteśmy przetrenowani i powinniśmy odpuścić. To także cenna lekcja, która przyda się na co dzień – dzięki większej samoświadomości zaczniemy zauważać symptomy chorobowe czy to, jak nasz organizm reaguje na określone sytuacje.

 

Co więcej, zaczynamy poznawać swoje zalety i wady. Dowiadujemy się o sobie wielu istotnych rzeczy – czy jesteśmy wytrwali, czy potrafimy się sami motywować, czy może potrzebujemy zewnętrznych bodźców. Wiemy jak działać, by regularnie ćwiczyć, ale także osiągać swoje cele w życiu zawodowym i prywatnym. Sport to cenna lekcja samodyscypliny – jeśli sami nie będziemy pilnować harmonogramu treningów, zapewne nikt nie zrobi tego za nas.

 

Dla wielu osób ogromną zaletą aktywności fizycznej jest akceptacja swojego ciała. Pod wpływem sportu ciało przechodzi pozytywne zmiany – sylwetka staje się smuklejsza, zyskujemy więcej siły fizycznej, dzięki czemu zaczynamy na siebie patrzeć bardziej przychylnie. Warto wspomnieć także, że jakakolwiek forma ruchu (nawet spacer) stymuluje wydzielanie endorfin, które sprawiają, że jesteśmy szczęśliwi!

 

Jak sport wpływa na charakter dzieci?

 

Pora odpowiedzieć na pytanie – czy aktywność fizyczna może wpłynąć na charakter dziecka? Oczywiście, że tak – maluchy zyskają tą samą wiedzę i cechy, co dorośli. Co ciekawe, dzieciaki wchłoną wiedzę w taki sposób, że pewne zachowania staną się dla nich naturalne. W dorosłym życiu nie będą się obawiały podejmowania ryzyka, bo z doświadczenia będą wiedzieć, że sobie poradzą. Nie będzie przerażać ich perspektywa wielu tygodni ciężkiej pracy, by osiągnąć swój cel.

 

Dorośli, którzy byli aktywni od wczesnych lat życia, z pewnością nie będą mieli też obaw przed wprowadzaniem zmian, jeśli dojdą do wniosku, że coś w życiu im nie odpowiada. Nie będą polegać na innych i liczyć na łut szczęścia. Zamiast tego, sami zaczną działać w określonym kierunku. Zauważalne będą także łagodniejsze reakcje na stres – sport uczy dzieci radzenia sobie z presją, krytyką innych i porażkami.

 

Sport to także sposób na przekazanie wartości, które dziecko samoistnie „chłonie” poprzez treningi i współzawodnictwo – uczciwość, umiejętność pracy w grupie czy szacunek do innych ludzi.

 

W naszej szkole uczymy młodych adeptów piłki nożnej nie tylko technicznych umiejętności, ale także wartości, które będą przydatne w szkole, pracy i codziennym życiu. Dbamy o to, by nasi kursanci wierzyli w swoje umiejętności i w to, że mogą osiągnąć wszystko, jeśli tylko tego zapragną.

 

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zapraszamy na nasze zajęcia!

Jako pierwsi wystartowaliśmy (w roku 2007) z zajęciami dla PRZEDSZKOLAKÓW!
Zajęcia te łączą w sobie ćwiczenia ogólnorozwojowe z nauką podstaw piłki nożnej.

Wszystko w przyjaznej atmosferze i z uśmiechem.

Zapisy na nowy rok szkolny już od 1 czerwca, elektronicznie > www.poloniakrakow.pl/zapisy

 

Zobacz nasze FILMY VIDEO:
tak wygląda trening Akademii Malucha (video)
tak wygląda trening Akademii Przedszkolaka (video)
tak wygląda trening Szkółki Piłki Nożnej (video)

jak zapisać dziecko na zajęcia Polonii Kraków (video)
jak ubrać dziecko na zajęcie w Polonii (video)

WIĘCEJ FILMIKÓW TU > (nasz kanał na youtube)

2017-06-21T21:12:48+00:00 Czerwiec 19th, 2017|