Przygotowaliśmy dla Was coś interesującego i mamy nadzieję – przydatnego. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, przeczytajcie krótką historyjkę, która przydarzyła się zapewne prawie każdemu rodzicowi.

 

MAMO, BOLI!

– Mamo, boli! – rozlega się głos sześcioletniej dziewczynki, wychodzącej wraz z mamą z gabinetu lekarskiego.

– Cichutko, już nie płacz. To tylko ukłucie.

Mama czuje na sobie wzrok wszystkich oczekujących. Sięga po chusteczkę, żeby wytrzeć małej nos.

– Ale mnie naprawdę boli! – powtarza dziecko, jeszcze bardziej zanosząc się płaczem.

– Nic się takiego nie stało. Uspokój się. – Kobieta zaczyna się niecierpliwić. Przypomina sobie identyczną sytuację po poprzednim szczepieniu. Wtedy przynajmniej na zewnątrz było ciepło. – Musimy już iść do domu, a ja nie chcę, żebyś była chora.

Dziewczynka nie wydaje się być pocieszona. Nadal pochlipuje.

– Taka duża dziewczynka, a płacze – komentuje starsza kobieta, która siedząc w kolejce przygląda się sytuacji.

– Nie wolno tak płakać! – Wtóruje jej inna, usiłując pomóc. Zawsze powtarzała to swoim synom.

 

JAK MĄDRZE POMAGAĆ DZIECIOM?

Wszyscy rodzice chcą dla swoich dzieci jak najlepiej. Pragną, aby ich pociechy wyrosły na wykształconych, odnoszących sukcesy w każdej dziedzinie życia ludzi. Dbają o ich zdrowie, kondycję, postępy w nauce. Wszystkie te działania są niezbędne dla właściwego rozwoju dziecka, jednak równie ważne jest zapewnienie mu odpowiedniego wsparcia emocjonalnego.

Dorośli często zastanawiają się, dlaczego posiadają właśnie takie, a nie inne cechy charakteru. Badania przeprowadzone przez dr Małgorzatę Dubis wykazały, że jednym z kluczowych czynników kształtujących osobowość młodego człowieka jest panujący w rodzinie klimat uczuciowy. Widzimy więc, że postawa rodziców wobec dziecka jest równie ważna, jak ich poświęcenie.

Wróćmy do sytuacji, która rozegrała się przed gabinetem lekarskim. Czego tak naprawdę potrzebowała dziewczynka? Jak mama mogła zareagować, żeby ulżyć jej cierpieniu? Jak możemy pomagać dzieciom w takich i podobnych sytuacjach? I wreszcie: jak możemy przyczynić się do tego, aby dzieci, kiedy dorosną, potrafiły kochać siebie i drugiego człowieka?

WARSZTATY DLA RODZICÓW

Aby lepiej rozumieć dzieci i trafniej odpowiadać na ich potrzeby, przygotowaliśmy cykl warsztatów, podczas których będziecie mogli zgłębić wiedzę i umiejętności z zakresu świadomego rodzicielstwa.

Warsztaty będą obejmowały następujące tematy:

  1. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze swoimi uczuciami
  2. Nagrody i kary
  3. W jaki sposób zachęcać dzieci do samodzielności

 

GDZIE I KIEDY?

Startujemy już 1 października od grupy trenera Witolda Zelina w Nowej Hucie (rocznik 2012). Uczestnictwo dla rodziców zawodników Polonii Kraków jest bezpłatne.

Zależy nam, aby warsztaty dawały Wam dużo wartości i konkretnych rozwiązań. Jeżeli się spodobają, to będziemy przeprowadzać je stopniowo w kolejnych szkołach.  W trosce o możliwie najwyższy poziom zajęć grupy będą niewielkie tak, aby zachować warsztatowy charakter.

Informacje o ewentualnych warsztatach dla kolejnych grup będziemy przekazywać w najbliższym czasie.