Jak wybrać sport dla dziecka? Wielu rodziców w pewnym okresie życia dziecka staje przed wyborem dodatkowych zajęć dla swojej pociechy. Dość popularne są zajęcia sportowe – w szczególności dlatego, że możemy wybierać rozmaite dyscypliny, a oferta szkółek dziecięcych jest bardzo szeroka. Sam zastanawiasz się nad wyborem sportu dla swojego dziecka? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

 

Sport dla dziecka – co warto wiedzieć

Po pierwsze, bądź przygotowany na porażki i zawsze bierz pod uwagę preferencje swojej pociechy. Jeśli dziecko nie chce chodzić na dane zajęcia, nie wysyłaj go na siłę! W ten sposób możesz zniechęcić malucha do jakiegokolwiek sportu, a nie o to przecież chodzi. Wiemy, że jest to szczególnie bolesne dla rodziców, którzy sami pasjonują się wybranym sportem. Uwielbiasz tenis, ale Twoja pociecha nie jest nim w ogóle zainteresowana? Wspólnie znajdźcie takie zajęcia, które będą dla dziecka przyjemnością.

Po drugie, dobierz zajęcia sportowe do wieku dziecka. Poszukaj informacji w internecie lub skontaktuj się bezpośrednio ze szkółką odnośnie wymogów wiekowych. O ile naukę pływania można rozpocząć od pierwszych miesięcy życia, to gry zespołowe (np. piłka nożna) wymagają już od dziecka umiejętności biegania i stabilności podczas ruchu. Maluch, aby rozpocząć przygodę z piłką nożną powinien mieć więc około 2-3 lata.

Po trzecie, weź pod uwagę charakter swojej pociechy. Jeśli dziecko ma ogromną ilość energii, sport będzie doskonałym rozwiązaniem. Piłka nożna, sztuki walki, zajęcia ogólnorozwojowe – decyzja należy do Was. Maluch podczas zajęć spożytkuje energię, a dodatkowo zacznie uczyć się dyscypliny. Twoja pociecha jest jednak spokojnym indywidualistą? Nic straconego – takie osoby również odnajdują się w sporcie. Wspólnie z dzieckiem próbujcie różnych aktywności i sprawdźcie, w czym czuje się najlepiej.

 

Uprawianie sportu z dzieckiem

Co zrobić, jeśli zastanawiasz się nad uprawianiem sportu wspólnie dzieckiem? Przede wszystkim pamiętaj o tym, o czym pisaliśmy wcześniej – nie zmuszaj pociechy do aktywności, której nie lubi. Jeśli jednak razem uwielbiacie wybrany sport, wspólne treningi z pewnością będą świetnym rozwiązaniem – dziecko nie tylko rozwinie się ruchowo, ale przede wszystkim spędzi czas z Tobą.

Warto jednak zastanowić się, czy będziesz w stanie poświęcić maluchowi tyle czasu, ile potrzebuje. Aby dziecko mogło się rozwijać w danym kierunku, konieczne są regularne treningi. Dobrą opcją jest więc wybranie szkółki, która zajmuje się prowadzeniem zajęć sportowych dla dzieci. W ten sposób Twoja pociecha uzyskuje niezbędną wiedzę i umiejętności pod okiem zawodowych trenerów, a także spędza czas wspólnie z rówieśnikami – nawiązuje znajomości i uczy się pracy zespołowej.

Polonia Kraków – jak to wygląda u nas?

Co najważniejsze – przyjmujemy na zajęcia piłki nożnej każdego, kto jest zainteresowany. Zakres wiekowy naszych uczniów wynosi 2-10 lat. Nie prowadzimy wstępnych testów ani selekcji, które są dla maluchów (ale często także i rodziców) źródłem ogromnego stresu. Wierzymy, że przez treningi i wspólną pracę pod okiem profesjonalnych trenerów można nauczyć każdego niezbędnych umiejętności.

Kochamy ruch i staramy się zaszczepiać to uczucie u naszych podopiecznych. Nasi trenerzy wiedzą jak pracować z dziećmi – uczymy przez zabawę, ale staramy się, aby każdy maluch zyskał odpowiednie umiejętności. W Polonii Kraków nie prowadzimy rygorystycznych treningów i nie naciskamy na dzieci.

Jeśli zauważymy, że Twoje dziecko ma ogromny talent do piłki nożnej – z pewnością damy Ci znać i wspólnie ustalimy plan działania. Wierzymy jednak, że decyzja o dalszym losie zależy od Twojej pociechy – to ona musi zdecydować, czy chce rozpocząć profesjonalną karierę, czy traktować futbol jako hobby.

Mamy nadzieję, że nasze porady udzielą odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Jeśli szukasz zajęć piłki nożnej dla dzieci w Krakowie, sprawdź naszą ofertę.

 

Szukasz czegoś dla swojego dziecka? Zobacz jak wyglądają nasze zajęcia!

Akademia Malucha (2-3 lata)

Akademia Przedszkolaka (4-6 lat)

Szkółka Piłki Nożnej (7-10 lat)

 

Zapisy na nasze zajęcia: www.poloniakrakow.pl/zapisy