Nawyk jest to regularne wykonywanie danej czynności. Aby opanować nawyk, należy efektywnie wielokrotnie powtarzać daną czynność, która uwarunkowana jest daną regułą. Sukcesywnie zanika świadomość tego, że ta reguła istnieje, jednak kontrola świadomości nad nawykiem zostaje. Przykładem nawyków mogą być codzienne czynności higieniczne, które rodzice od najmłodszych lat chcą wpoić swoim dzieciom, jak również prawidłowe lub nieprawidłowe zachowania żywieniowe. Czynności wielokrotnie powtarzane, zwane nawykami bardzo trudno zmienić, dlatego potrzeba wiele wysiłku ze strony rodziców, aby nauczyć dzieci racjonalnego odżywiania i zdrowego stylu życia.

Dzieci w wieku przedszkolnym intensywnie rozwijają się fizycznie jak również umysłowo. Warto w tym okresie zadbać o prawidłową edukację żywieniową dzieci, kształtować w nich prawidłowe nawyki i uczyć racjonalnego żywienia, aby w przyszłości mogły cieszyć się lepszym zdrowiem i kondycją.

Ucz dziecko regularnego spożywania posiłków!

Dzieci powinny spożywać 5 posiłków w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu, co 3-4 godziny. Wiek przedszkolny/szkolny charakteryzuje duża aktywność fizyczna, intensywny rozwój umysłowy, społeczny i emocjonalny, dlatego dzieci potrzebują dużo energii, składników odżywczych, witamin i minerałów które dostarczy im racjonalna dieta. Jak nauczyć dziecka regularności? Starajmy się aby dzieci zawsze pierwszy posiłek – śniadanie – spożywały pół godziny po przebudzeniu. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, daje energię na cały poranek i pozwala rozruszać metabolizm po nocnym odpoczynku! Kolejnym posiłkiem jest II śniadanie spożywane w szkole. Część dzieci nie spożywa II śniadań, jak również obiadów szkolnych, więc albo „zapycha” się słodyczami, albo nie spożywa żadnego posiłku podczas pobytu w szkole. Ważne aby przygotować maluchom zdrowy posiłek np. kanapka z chleba pełnoziarnistego z twarożkiem ze szczypiorkiem, pomidorem i sałatą. Dobrze zbilansowany posiłek dostarcza dużo energii, której dziecko potrzebuje aby intensywnie pracować, zachować koncentrację i dobrą kondycję w ciągu dnia. Nieregularne spożywanie posiłków w konsekwencji prowadzi do podjadania, najczęściej słodyczy i słonych przekąsek. Dodatkowo organizm, aby mógł w pełni funkcjonować i pracować na pełnych obrotach,  potrzebuje stałych dawek energii, których dostarczamy mu z pożywieniem. Uczmy dzieci regularnego spożywania posiłków, dzięki temu sami wyrobimy w sobie ten zdrowy nawyk i pozwolimy, aby metabolizm działał na pełnych obrotach przez cały dzień!

Pamiętaj o cennym źródle witamin – warzywach i owocach!

Należy spożywać 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia. Z czego ¾ powinny stanowić warzywa, natomiast ¼ – owoce. Tylko jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw i owoców? Pamiętajmy o tym, że zawsze do każdego posiłku powinniśmy dodawać warzywa np. do kanapki na drugie śniadanie, do obiadu w formie surówek, zup. Co więcej możemy użyć je także jako przekąski. Można pokroić dziecku marchewkę, paprykę w paseczki, podać pomidorki koktajlowe czy rzodkiewkę. Owoce najlepiej spożywać w formie surowej w całości, ale świetnym rozwiązaniem są również koktajle owocowe lub jogurty z dodatkiem owoców. Poza tym, że są dobrym źródłem witamin i minerałów, dziecko przygotowując je razem z rodzicami, dodając ulubione owoce i miksując razem z jogurtem naturalnym zapewne będzie się świetnie bawić, a dzięki temu także uczyć prawidłowych zachowań żywieniowych.

 

Wybieraj zdrowe przekąski w zamian za słodycze!

Niestety dzieci uwielbiają jeść słodkie batoniki, cukierki, lizaki, pić słodkie napoje gazowane, jeść słone przekąski i wiele innych niezdrowych rzeczy. Dzieje się tak między innymi dzięki reklamom, kolorowym opakowaniom produktów, które zachęcają swoim pięknym wyglądem, a dzieci nie mogą im się oprzeć. Nawet jeśli rodzice nie pozwalają dziecku jeść słodyczy, to ono i tak w szkole sobie z tym poradzi i zje 2 razy więcej, żeby najeść się na później. Dlatego jestem przeciwniczką zupełnego zakazywania dzieciom słodyczy, co oczywiście nie znaczy, że powinniśmy im je sami podawać. Zatem, uczmy nasze pociechy przygotowywać domowe słodycze np. sałatki owocowe, jogurty naturalne z owocami, koktajle, domowe ciasteczka owsiane, muffinki z owocami itd. Dodatkowo jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu. Co ważne – nie uczmy dzieci, że słodycze są nagrodą! Jeżeli już, to zastąpmy je posiłkami przygotowanymi z owoców i warzyw, wtedy dzieci będą kojarzyły te produkty jako coś dobrego.

Ogranicz spożycie soli i cukru!

Zarówno sól, jak również cukier, w nadmiarze mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet wystąpienia chorób między innymi takich jak: otyłość, nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca. Dlatego należy ograniczyć dzieciom spożycie soli. Nie powinniśmy dosalać potraw, podawać słonych paluszków i innych przekąsek z dodatkiem soli. Dzieci nie potrzebują intensywnego doprawiania potraw, ponieważ smaki są dla nich wystarczająco wyraziste. W związku z tym ograniczmy sól i zamieńmy ją na przyprawy ziołowe: majeranek, tymianek, bazylia, oregano, lubczyk, które dodatkowo nadadzą fantastycznego aromatu każdej potrawie. Druga rzecz – cukier. Nie powinniśmy dosładzać dzieciom napojów cukrem! Jest go niezwykle dużo w produktach spożywczych (na etykiecie umieszczony jako cukier dodany). W zamian za to, można dziecku dodać do herbatki cytrynę, troszkę miodu, czy domowej roboty soku malinowego.

Naucz dziecko nawyku picia wody!

Woda powinna być podstawowym płynem nawadniającym zarówno u dzieci, jak również u osób dorosłych. Pamiętajmy o tym, że woda smakowa dostępna na rynku, ma bardzo mało wspólnego z wodą mineralną. Wody smakowe tak samo jak napoje owocowe zawierają bardzo duże ilości cukru, dlatego nie kupujmy ich dzieciom! Jeśli dziecko nie może przekonać się do picia wody, można nadać jej smak poprzez dodanie cytryny, mięty, mrożonych truskawek, malin, borówek, pomarańczy, jak również wielu innych owoców. Dobrym rozwiązaniem są również wody niegazowane mineralne (niesmakowe), które mają kolorowe etykiety z bohaterami z bajek. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do kolorowych etykiet wód smakowych, te również będą dla niego atrakcyjne, ale co najważniejsze dużo zdrowsze! Woda jest głównym budulcem naszego ciała, należy stale uzupełniać jej braki w ciągu dnia, żeby organizm mógł pracować jak należy. W związku z tym, uczmy dzieci picia wody, aby mogły cieszyć się dobrym samopoczuciem i pełnym zdrowiem.

Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u dzieci nie jest łatwe. Wymaga dużego wysiłku od rodziców, ale czego się nie robi dla dobra dzieci. Zdrowie i dobre samopoczucie naszych pociech jest najważniejsze. Jeśli będziemy uczyć je prawidłowych zachowań żywieniowych, to możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia w przyszłości chorób wynikających z nieprawidłowego żywienia i zapewnić dziecku zdrowy start w przyszłość. Warto się postarać i zmienić również swoje nieprawidłowe nawyki żywieniowe dla naszego zdrowia i co najważniejsze zdrowia naszych maluszków.


Daria Dziedzic – dietetyk

kontakt: dariadziedzic4444@gmail.com